W sprawie uroczystości odsłonięcia/iluminacji pomnika generała Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie ( 4 czerwca 2018 r.)

1

Kraków, 6 czerwca 2018 r.

Pan Prezydent Miasta Krakowa

Jacek Majchrowski

W sprawie uroczystości odsłonięcia/iluminacji pomnika generała Ryszarda Kuklińskiego

w Krakowie ( 4 czerwca 2018 r.)

4 czerwca na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie dokonano odsłonięcia, a właściwie iluminacji pomnika generała Ryszarda Kuklińskiego – Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, która to uroczystość zdumiała mnie, jak i wielu mieszkańców Krakowa uważających generała za bohatera.

Będąc uczestnikiem – obserwatorem tej uroczystości nie zauważyłem przy pomniku ani flagi polskiej, ani amerykańskiej [ nieoficjalną flagę polską rozwinęli weterani walki o niepodległą Polskę poza ogrodzeniem/placem uroczystości], nie usłyszałem hymnu polskiego – nie było go w programie !? [ hymn zaintonowali poza ogrodzeniem weterani walki o niepodległą Polskę ], nie zauważyłem Kompanii Honorowej WP, ani nawet warty wojskowej [wartę przy pomniku pełniła Straż Miejska, ale jak mi wiadomo Ryszard Kukliński był pułkownikiem -a po śmierci generałem- WP, a nie generałem Straży Miejskiej], nie było orkiestry wojskowej, nie było salwy honorowej, nie było apelu, nie było wysokich funkcjonariuszy państwowych i wojskowych. Nie było też składania kwiatów pod pomnikiem/tablicą informacyjną.

7

4.jpg

Nie było przedstawicieli rodziny Ryszarda Kuklińskiego, ani organizacji działających na rzecz pamięci o czynach generała, z wyjątkiem Stowarzyszenia im. płk. Ryszarda Kuklińskiego -inicjatora budowy tego pomnika.

Standardy tej uroczystości w rażący sposób odbiegały od standardów przyjętych na takie okoliczności, a przecież okoliczność była wyjątkowa, tak jak wyjątkowe były dokonania gen. Ryszarda Kuklińskiego.

Kto podjął decyzję o takim bulwersującym przebiegu uroczystości ?

Media podają, że Miasto Kraków [ czyli mieszkańcy Krakowa płacący w Krakowie podatki] wydało na pomnik 1,2 mln zł.

Mieszkańcy Krakowa [ i nie tylko] mają zatem prawo wiedzieć dlaczego taką uroczystością niejako zdegradowano nie tylko Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, ale i polskiego generała uważanego za bohatera.

Pomnik wzniesiono ku czci generała, ale należnej czci jednak mu nie oddano.

O co w tym wszystkim chodzi ?

Słowo skandal słyszałem od obserwatorów tej uroczystości, słów nieparlamentarnych nie będę przytaczał.

Jak wyglądała oprawa odsłonięcia pomnika/popiersia Ryszarda Kuklińskiego w Parku Jordana można obejrzeć w materiale: Odsłonięcie pomnika płk R Kuklińskiego w Parku Jordana -11.11.2006 r –https://www.youtube.com/watch?v=glv_1OHUqUI

a fotoreportaże z innych uroczystości – m. in. pod adresem https://niezlomniwparkujordana.wordpress.com/category/kuklinski/ .

Kontrast po prostu niesamowity. Szereg przykładów składania hołdu Wielkim Polakom, wyklętym w systemie komunistycznym można znaleźć na mojej stronie: Żołnierze Niezłomni w Parku Jordana w Krakowie – Pomniki „Żołnierzy Wyklętych” w systemie komunistycznym, uhonorowanych w Galerii Wielkich Polaków XX wieku- https://niezlomniwparkujordana.wordpress.com/

Fakt, że Park Jordana i Galeria Wielkich Polaków XX wieku jest pod obstrzałem nienawidzących polskich patriotów, polskiej flagi, uroczystości oddających hołd Wielkim Polakom.

[Konieczna rewaloryzacja krakowskich rad ! Na 100-lecie odzyskania Niepodległości.https://blogjw.wordpress.com/2018/05/24/konieczna-rewaloryzacja-krakowskich-rad/

Aktywiści – nienawistnicy, dziennikarze – propagandyści w 100-lecie odzyskania Niepodległości -https://blogjw.wordpress.com/2018/05/17/aktywisci-nienawistnicy-dziennikarze-propagandysci/]

Czy miało to negatywny wpływ na program uroczystości z 4 czerwca tego roku [?],

która zamiast charakteru wielkiej manifestacji patriotycznej najwyższej rangi, była po prostu żenująca i nie jest to tylko moja opinia.

Z poważaniem i oczekiwaniem na wyjaśnienia

Józef Wieczorek, obywatel Miasta Krakowa, mieszkaniec V Dzielnicy

13

12.jpg

9.jpg

Odpowiedź:

odp, w sprawie skandalu

4 uwagi do wpisu “W sprawie uroczystości odsłonięcia/iluminacji pomnika generała Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie ( 4 czerwca 2018 r.)

 1. Kraków. Mieszkaniec oburzony oprawą odsłonięcia pomnika [LIST]
  http://www.dziennikpolski24.pl/region/wiadomosci-krakow/a/krakow-mieszkaniec-oburzony-oprawa-odsloniecia-pomnika-list,13237370/

  Prezentujemy treść listu listu Józefa Wieczorka do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w sprawie uroczystości odsłonięcia pomnika pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, która odbyła się na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego 4 czerwca. Mieszkaniec Krowodrzy wyraża swoje oburzenie oprawą tego wydarzenia.
  Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/region/wiadomosci-krakow/a/krakow-mieszkaniec-oburzony-oprawa-odsloniecia-pomnika-list,13237370/

  Polubienie

 2. Gdyby więcej było takich, jak gen. Kukliński, to wcześniej wyzwolilibyśmy się spod władzy „opiekunów”, poradzilibyśmy sobie mając wolne ręce, i nikt nie próbowałby dzisiaj nami dysponować jak swoją kolonią. Należy się Mu pomnik, iluminacje, honory!

  Polubienie

 3. Chciała po wojnie normalnie żyć dla Polski, ale ci którzy nią wówczas rządzili, uznawali najbardziej zasłużonych Polaków za swych wrogów, a w najlepszym wypadku za obywateli drugiej kategorii. Cześć pamięci cichociemnych znanych i nieznanych!!! H.K.

  Polubienie

 4. PRL NADAL JEST, KONTROLUJE i ŚMIEJE SIĘ Z NAS NAIWNYCH. To już nie SYBERYJSKI, ale międzynarodowy POTWÓR nami rządzi. Czas najwyższy uświadomić sobie, że Polska ani „nasz” rząd nie mają NIC do gadania, bo mafia ‚ W Y B R A N Y C H ” (ponoć przez Boga – co jest kłamstwem) już wlazła wszędzie…nawet do putinowskich struktur. No więc OBYWATEL Majchrowski wykonuje z uśmieszkiem dyplomaty … zobowiązania regulaminowe ” wy b r a ń c ó w ( ! …hmmm…)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s